dekorasyondunyasi.net

Antrasit Mutfak Modelleri

Özellikle ev hanımlarının günlerinin büyük bir kısmının mutfakta geçtiğini bilmeyen yoktur sanırım. Belki bu nedenledir bilinmez ama mutfak dekorasyonlarının sürekli bir yenileşme ve değişme içerisinde olduğu gerçeği ile karşılaşmaktayız. Yeni tasarımlar, stiller, ürünler derken bir bakmışız ki mutfaklar bambaşka bir görünüme bürünmüş.

Örneğin antrasit mutfak modelleri ile ilgili örnekleri dünya ile benzer zamanda ülkemizde de görmeye başladık. Bu şekilde tasarlanan mutfakların öne çıkan özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İlk oalarak antrasit mutfak modellerinin genel görünümüne bakacak olursa beyaz ve gri tonlarında bir renk hakimiyetini görmekteyiz. Tasarımına göre duvarınn bir kısmı gri iken diğer kısmı beyaz olarak düşünülebilir. Ya da duvar beyaz iken dolaplar gri, duvar gri iken de dolaplar beyaz olacak şekilde farklı tasarımlar planlanabilir. Böylece hem gözü yormayan hem de hoş gelen bir tasarım sağlanabilir.
  • Yukarıdaki gibi bir tasarımı duman gri tonlarında bir renk seçerek fayans vb zemin kaplama kullanılabilir.
  • Mutfak dolapları, mutfak tezgahı gibi temel mutfak yapıtaşlarının haricinde dekoratif unsurlar sıkça kullanılmaktadır. Keskin ve düzgün hatların yoğun olduğu bu tarz mutfaklarda dekoratif seçimleri ön plana çıkaran bir lamba seçimi yapılmalıdır.
  • Uygun bir köşeye konumlandırılmış vazo ve çiçekler dokaratif açıdan büyük bir katkı sağlayacaktır. Bahsettiğimiz renklerle uyumlu olmasına dikkat etmeniz yeterlidir.
  • Antrasit mutfakalrda en önemli unsurlardan birisi de tezgahlar olmaktadır. Bu nedenle hem tezgah hem de masa işlevi gören seçimleri sıkça görmekteyiz. Bunun bir kısmı ocak iken bir kısmı da lavabo olarak kullanılabiliyor. Tezgahların alt kısımlarında ise çatal, bıçak, tencere ve tava gibi malzemelerin koyulabileceği çekmece ve dolap bölümleri tercih edilmektedir.
  • Gerek tezgah altı bölmeleri gerekse dolabın muhtelif yerlerinde raylı sistemleri sıkça görmekteyiz. Kullanım kolaylığı açıısndan bakıldığında oldukça faydalı bir işleve sahip olduğunu ilk kullanımda fark edeceksiniz.

Antrasit mutfak modelleri, henüz tam olarak yaygınlaşmamış olmakla birlikte giderek tercih edilmeye başlanmış bulunmaktadır. Yakın bir zamanda mutfakların vazgeçilmez dekorasyon tercihleri arasında adından sıkça söz ettireceğinden eminiz.