Alternatif Site Adreslerimiz:

Çocuk ve Genç Odaları Tasarlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

 

Çocuk ve Genç Odaları Tasarlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık tüm odalar tasarlanırken belirli bir konsept doğrultusunda projelendirilmekte ve dekore edilmektedir. Odanın maksimum verim sağlaması için gerekli olan bu projelendirme evin tüm odalarını kapsadığı gibi çocuk odalarını ve genç odalarını da kapsamaktadır.

Salon, oturma odası, mutfak gibi ortak kullanım odalarına verilen önem kadar çocuk ve genç odalarına verilmelidir. Sebebi, çocuklarınızın odalarından yeteri kadar faydalanması ve uzun vakit geçirecekleri odalarında eksikliğin bulunmamasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki çocuk ve genç odaları tasarlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hangi detaylar sayesinde çocuk odalarından yeterli verim alınabilir?

Mobilya Önemi

Bize sorarsanız çocuk odaları için en önemli unsur: Mobilyalardır. Mobilya seçiminin önemi oldukça fazladır. Çünkü yeni nesil mobilyalar hem kullanışlı olmakla birlikte, hem de modüler yapılara sahiptir. İhtiyaçlar doğrultusunda satın alınabilecek bu mobilyalar, yine ihtiyaçlar doğrultusunda satın alındıktan sonra bile gereksinimlere göre şekillendirilebilir. Mobilya seçerken yeni nesil bu tarz ürünlere yönelebilirsiniz.

adore mobilya

Genç Odası | Kaynak: Adore Mobilya

Ayrıca mobilya seçiminde kalite de sizin için önemli unsurlar arasında olmalıdır. Uzun yıllar çocuklarınıza hizmet verecek olan bu mobilyalar, kısa süre içinde yıpranmamalı ve sorun çıkartmamalıdır.

 1. Gardrop

  Mobilya demişken ilk başta alınacak olan gardrop ürünü üzerinde duralım isterseniz. Çocuk odalarına gardrop satın alırken gardropun yeterli genişlikte olmasına özen gösterin. Bol çekmeceli ve kapaklı gardroplar çocuk odaları için ideal diyebiliriz. Çocuklarınızın dağınıklığından şikâyetçi iseniz öncelikle böyle bir seçim yapmanızda fayda var. Çünkü bu kullanım bölmeleri, kıyafetleri sınıflandırırken işinizi kolaylaştıracaktır. Çocuklarınızın aradıklarına daha basit bir şekilde ulaşmasına olanak verecektir. Son olarak kıyafetlerle dağınık bir hale gelen çocuk odası hiçbir çocuk istemeyecektir.

  gardrop
  Gardrop Örneği | Kaynak: Adore Gardrop Sayfası

 2. Çalışma Masası

  Gardrop satın aldıysanız şimdi gelelim çalışma masasına. Çocuk odalarında kullanım saati fazla olan ve önemi de aynı seviyede olan çalışma masasını seçerken de dikkatli olmalısınız. Çocuklarınızın ihtiyaçlarına ayak uyduracak bir model seçimi yapmak sizi uzun yıllar idare edecektir. 

  çalışma masası
  Masa Örneği | Kaynak: Adore Çalışma Masası Sayfası

  Üstelik çocuğun eğitim hayatına katkısı olacak unsurlardan biri de rahat bir ve dayanıklı bir çalışma masasıdır. Kaliteli yani dayanıklı olması önemli; çünkü her sene ya da yılın belirli dönemleri bu mobilyaları değiştirmek istemezsiniz.

 3.  Kitaplık

  Çeşitli mobilya firmaları bünyelerine devamlı çalışma masalarını ve kitaplıkları katmaktadır. Bu yüzden daha önce yukarıdaki paragraflarda bahsettiğimiz kullanım ihtiyaçlarına yönelik seçim olan kitaplık, çocuğunuzun vaktinin çoğunu harcadığı odada bir düzen disiplini temsil eden en önemli mobilya konumundadır.

  Kitaplık, çocuğunuzun kitaplara olan saygısının da temel yapısını oluşturmaktadır. Bu disiplin ve saygı eğitim hayatına da muhakkak ki yansıyacaktır.

  kitaplık
  Kitaplık Örneği | Kaynak: Adore Kitaplık Sayfası

  Ayrıca kitaplıklarda kapaklı modeller sayesinde çocuğunuz ekstra ve özel eşyalarını saklamasına / düzenlemesine de imkân verebilirsiniz.

 4. Renk Uyumu

  Son olarak diğer unsur olan renklere gelecek olursak: Her odada olduğu gibi renkler, çocuk odalarının da atmosferini baştan aşağıya değiştirebilir. Hatta odayı daha kullanışlı bir hale getirebilir. Çocuk odasının genişliği yeterli gelmiyorsa odanın büyük gözükmesini sağlamalısınız. Bunu yaparken renklerden yardım almalısınız. Açık renkler, kullanıldığı alana daha fazla genişlik hissi katmaktadır. Çocuk odasının duvar renklerine karar verirken açık renkler, sizin kurtarıcınız olabilir.

  Çocuk odalarında huzur ve ferahlıkta bulunması gereken özellikler arasında… Bu ferah ve huzuru odaya taşıyacak olan ilk etmen, renklerdir. Seçim yapacağınız renklerin yumuşak tonlar olması odadaki ferahlığı açığa çıkartacaktır. Doğanın bize bahşetmiş olduğu tonları da kullanarak huzuru çocuk odasına taşıyabilirsiniz. Örneğin: denizin mavisi, ağaçların yeşili, toprağın o kahverengi tonu…


Facebook üzerinden takip et!
Buradasınız: Ana Sayfa Ev Dekorasyon Çocuk ve Genç Odaları Tasarlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler