Alternatif Site Adreslerimiz:

Dar Salon Dekorasyonu

Sponsorlu Bağlantılar

 

Ev dekorasyonu içerisinde çoğu şeyi kabullenebiliriz ama dar bir odanın yarattığı sıkıntıyı kabul etmek kolay olmaz. Çeşitli sebeplerden dolayı da yeni bir eve taşınamayabilirsiniz. Belki bir yatak odası, belki de salon evinizin dar odasıdır. Hiç düşündünüz mü peki, bu dar odayı nasıl daha geniş gösterebilirim diye? Birkaç teknik ve tüyo ile dar evler için geniş kullanım alanları ya da geniş görünüm elde etmek mümkün. Dar salon dekorasyonu için uygulayabileceğiniz işte o teknik ve tüyolar:

dar salon tasarımı

1- Renk skalasını belirleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Dar salon dekorasyonu için kullanacağınız renkleri belirlerken odanın konumunu da göz ardı etmemelisiniz. Evinizin kuzeye veya güneye bakıyor olması, aldığı ışık seviyesini değiştireceğinden ve sıcak ile soğuk bir izlenim yaratacağından dolayı renkler arasında dikkatli olmalısınız. Kuzeye bakıyorsa eviniz, sıcak renklere yönelebilirsiniz. Dar salon dekorasyonu için açık renklerden yana seçim yapmayı unutmayın. Tavanı kesinlikle beyaz ve türevi bir renk ile boyayın. Ferah ve huzur dolu bir alan oluşturmak için doğanın bize hediye ettiği yeşil, mavi ve toprak tonlarını kullanın.

dar salon örnekleri

2- Salonunuzun dar olduğunu unutmayın.

Genellikle ev sahipleri gösterişli ve büyük ebatlı mobilyalara yönelmekte. Sizin salonunuz dar, bunu unutmayın. Alacağınız mobilyaların daha sade ve küçük ebatlı olmasına dikkat edin. Böylece görüntü kirliliğini engelleyip, o boğucu havadan kurtulabilirsiniz.

3- Renkler arasında uyumlu bir geçiş sağlayın.

Renkler arasında geçiş, dar salon dekorasyonu için önemlidir. Birçok rengi bir arada bulundurmak yerine birkaç rengin farklı tonlarından faydalanın. Böylece hem renklerin yarattığı kalabalık görünümü engelleyebilirsiniz.

dar salon dekorasyonu

4- Gereksiz mobilyalardan kurtulun.

Salon dekorasyonu için öne çıkan birçok mobilya var. Siz, dar bir salona sahip olduğunuz için illa bunları kullanmamalısınız. Mesala büyük, tavana kadar uzanan bir vitrin... Böyle bir vitrin yerine, yatay ve bel hizasına kadar yüksekliği olan bir mobilya daha hoş görünüm sergileyecektir.

5- Dar salon dekorasyonu için ayna kullanın.

Ayna bildiğiniz gibi ışığı yansıtan bir aksesuardır. Dar salon dekorasyonu için ayna kullanmaktan kaçınmayın. Minik minik aynalar yerine, daha büyük bir ayna ile aradığınız ışığı yansıtabilirsiniz.

dar salon dekorasyonu

6- Ölü alanları iyi değerlendirin.

Belki evinizin bir köşesinde kullanılmayan, işe yaramayan ölü bir alan var. Bu alanı doğru şekilde değerlendirebilir, kullanıma kazandırabilirsiniz. Mesala pencere kenarlarında kalan boşluğu niş ile doldurabilirsiniz. Böylece aksesuarlarınızı sergileyecek bir alana kavuşmuş olursunuz. Ayrıca niş ile oluşturulan raflara yerleştirilen aynalar, dar salon dekorasyonuna aradığınız derinliği kazandıracaktır. Hem bu nişi hoş bir renge boyararak, görsel açıdan evinize hoşluk katabilirsiniz.

Evinizin ölü alanı, merdiven altı olabilir. Merdiven altını değerlendirmekten kesinlikle çekinmeyin. O boşlukta ufak bir sunum yapabilir ya da depolama alanları oluşturabilirsiniz. Daha önce yayınladığımız merdiven altı dekorasyonu ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

7- Aksesuar kullanımını minimum seviyeye indirin.

Dar salon dekorasyonu için çeşit çeşit aksesuarlar almanız, evinizi daha yoğun ve kalabalik gösterecektir. İlla aksesuar almayı düşünüyorsanız, aşırıya kaçmamalısınız. Ayrıca demin de belirttiğimiz gibi aksesuarlarınızı bir niş ile sergilemek çok daha kullanışlı olacaktır.

8- Kablo yığınından kurtulun.

Salonunuzda çeşitli elektronik eşyalar bulunabilir. Mesala televizyon, dvd oynatıcı, uydu alıcısı gibi... Bu eşyalara ait kablolar kötü görünüme neden olacaktır. Mümkün olduğunca bu kabloları saklamaya çalışın. Bir duvar ünitesi ile bu kabloları gizleyebilirsiniz. Aynı şekilde ortalıkta duran bu elektronik eşyaları da gizleyebilirsiniz.


Facebook üzerinden takip et!
Buradasınız: Ana Sayfa Ev Dekorasyon Dar Salon Dekorasyonu