Alternatif Site Adreslerimiz:

Oturma Odası Dekorasyonu İçin İpuçları

Sponsorlu Bağlantılar

 

Ev sahiplerinin dikkat ettiği odalardan olan oturma odaları, uygun dekorasyon çalışmaları ile mükemmelliği açığa çıkartabilir. İlk olarak yapmanız gereken oturma odası dekorasyonu için uygun olan odanın iyi incelenmesi olacak. Oturma odası olarak kullanılacak odanın aldığı güneş ışığı, büyüklüğü ve yapısı etki alanlarıdır. Dikkatinizi bu etki alanlarında yoğunlaştırarak çok daha keyif veren bir oturma odası dekorasyonu modeli tasarlayabilirsiniz.

oturma odası dekorasyon

1- Oturma odası dekorasyonu için uygun renkleri belirleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Oturma odasını ilk defa dekore ediyorsanız ya da var olan odayı baştan dekore etmeyi düşünüyorsanız, renk seçimi ile çalışmalara başlayabilirsiniz. Doğal renkler ve doğanın bize sunduğu o muhteşem renkleri oturma odanızda kullanabilirsiniz. Ferah ve huzur dolu bir oturma odası için yeşil, mavi, toprak tonları, beyaz gibi renklerden yana tercihini kılabilirsiniz. Bu renklerin tonlarını kendi zevkinize göre şekillendirebilirsiniz. Oturma odanız dar ise açık renkler, seçeceğiniz renkler arasında kesinlikle bulunmalı. Açık renkler ışığı daha iyi yansıtacağından küçük oturma odası için doğru bir tercihdir. 

Oturma odanızın kuzey veya güney cepheye bakması, renk ağırlığını seçerken dikkat etmeniz gereken diğer detaylardan biridir. Eğer kuzey cepheye bakıyorsa sarı tonları oturma odasını daha sıcak göstermek için kullanılabilir.

Oturma odası dekorasyonu için duvar renklerinde farklılıklar yaratabilirsiniz. Duvarın bir bölümünü farklı bir renge boyayarak, dikkati o alana verebilirsiniz. Tonsürton çalışmaları da uygun olabilir. 

oturma odası dekorasyonu

2- Tarzınızı ve tarzınıza uygun mobilyaları seçin.

Hem tarz çizgisi hem de tarza ayak uyduran mobilyalar çok önemli, bildiğiniz gibi. Zevkinize göre bir tarzın oturma odasında hakim olması daha uygundur. Bu tarz çizgisine göre seçeceğiniz mobilyalar da hoş bir görünüm yakalamak için idealdir. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta, küçük oturma odaları için büyük ebatlı mobilyalara yönelmemeniz. Tarzınız doğrultusunda bu mobilyalara yönelerek, küçük bir oturma odasının daha yorucu ve daha küçük görünmesine neden olabilirsiniz. Oturma odasının büyüklüğü bu doğrultuda önemlidir.

oturma odası dekorasyonu modelleri

3- Aydınlatma düzenini belirleyin.

Aydınlatmanın önemi yadırganamaz. Oturma odası dekorasyonu için yine karşımıza çıkan önemli detaylardan biri aydınlatmadır. Aydınlatmayı belirlemek için oturma odasının aldığı ışığa göre seçimlerinizi yönlendirebilirsiniz. Tavandan aydınlatma, yerden aydınlatma, duvardan aydınlatma oturma odası dekorasyonu için kullanılabilir. Şık bir avize, onu tamamlayan bir lambeder ve abajurlar... İhtiyaçları giderdikten sonra dekoratif aydınlatma sistemlerine geçebilirsiniz. Mesala tavandan gizli bir aydınlatma sistemi kurdurabilirsiniz. Alçıpan tavan yardımı ile şık bir görünüm oluşturacağınızdan emin olabilirsiniz. Spot lambalar da şıklık ve yeterli aydınlatma için idealdir. Gizli ve spot aydınlatma için tavana yaptıracağınız alçıpanı farklı bir renge boyayarak daha da şık bir görünüme imza atabilirsiniz. Dekoratif bir görünüm sunması için tablo gibi duvar aksesuarlarını da loş bir ışık ile aydınlatabilirsiniz. Vitrin veya duvar ünitesinde de led aydınlatma sistemleri kurdurulabilir. Böylece aksesuarlarınızı daha hoş gösterebilirsiniz.

oturma odası dekorasyonu

4- Renk serpiştirmeleri yapın.

Renk serpiştirmeleri yaparak renkler arasında ki geçişin göze hoş gözükmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin: oturma odası dekorasyonu için seçeceğiniz koltuk grubunda yer alan renklerden halı ve perdelere serpiştirme yapılabilir. 

oturma odaları dekorasyonu

5- Dağınıklığı engelleyin.

Oturma odanız dağınık olmasa bile dağınık gözükebilir. Buna sebep olanlar başında kalabalık bir görünüm oluşturan ev aksesuarları gelebilir. Oturma odası dekorasyonu için bu dağınık görünümü ortadan kaldırabilirsiniz. Mesala seçeceğiniz orta sehpanın depolama görevi görmesine dikkat edebilirsiniz. Kumandaları, çocukların oyuncaklarını, dergileri, fazla eşyaları bu sehpanın bölmelerinde gizleyebilirsiniz. 

Oturma odası için alacağınız aksesuarları bir vitrinde sergilemek de dağınık görünümü engelleyecektir. Herşeyin yerli yerinde olması bu dağınık görünüme son verebilir. Hem vitrininizi hedef alan bir aydınlatma ile estetik bir alan oluşturabilirsiniz.

Televizyon yanında yer alan uydu cihazı, dvd oynatıcı, oyun konsoları da dağınık görünüme neden olabilir. Bu cihazların kendileri ve kabloları hoş görünüm sunmayacaktır. Bir duvar ünitesi bu cihazları ve kabloları gizlemek ve yerli yerinde görünmesini sağlamak için işinizi kesinlikle görecektir.

oturma odası dekorasyon örnekleri

oturma odası dekorasyon ipuçları


Facebook üzerinden takip et!
Buradasınız: Ana Sayfa Ev Dekorasyon Oturma Odası Dekorasyonu İçin İpuçları