Alternatif Site Adreslerimiz:

Renkli Odalar

Sponsorlu Bağlantılar

 

Biliriz ki renkler, insan psikolojisi ve yaşantımız üzerinde oldukça etkilidir. Yani günlük hayatta kullandığımız eşyadan tutun da duvar boyalarına kadar her şey kişinin psikolojisi hakkında büyük ipuçları vermektedir. Aslında çoğu kişi bunun farkında bile değildir. Fakat insan ruhuyla renkler arasında mükemmel bir bağ vardır. Yalnız, benim rengim bu diyerek de her odayı o renge boyamak yanlıştır. Mekanı, fiziki ve kullanılış amacına göre boyamak gerekir.

renkli oda

Kırmızı: coşkuyu, enerjiyi, canlılığı ve aşkı temsil eder. Kanbasıncı ve vücut ısısını arttırıcı özelliği vardır. Bu nedenle daha çok enerji ve canlılığın istenildiği odalarda kullanılmalıdır. Yatak odası ve yemek odaları için en uygun renklerden biridir. Sakin ve daha yumuşak renklerin kullanılması gereken bebek odaları için ise hiç uygun değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Turuncu: güveni, mutluluğu ve enerjisini hissettiren bir renktir. Çocuk odaları, mutfak ve koridorlarda kullanılması en muhtemel renklerdendir. İştah açıcı özelliğide bulunduğu için çocuklarınıza, yemek yedireceğiniz tabakları bu renkte seçebilirsiniz. Turuncu, hayalleri gerçekleştirme için ve yeniliklere çabuk adapte olmak için olumlu katkılara sahiptir. Karanlık ve soğuk mekanları daha canlı göstermek için kullanılır. Yanında kullanılacak olan krem, kahve, mavi, gri ve gümüş iç mekânlarda daha seçkin ortamlar elde edilmesini sağlar.

renkli odalar

Mor, lavanta, leylak: asaleti, itibarı ve güveni temsil eder. Tarih boyunca da özel mekan ve kostümlerde de hep mor tercih edilmiştir. Odayı tamamen mora boyamak sizi ve odayı boğar. Fakat odanın bir duvarını mora boyayıp, diğer kısımları da eşyalarınıza uygun bir renk ile boyayarak konbin ederseniz muhteşem bir mekan elde etmeniz kolaylaşacaktır. Özellikle mor ev aksesuarları, yastıklar, koltuklar ve toplantı salonları için en uygun renktir. Sakinliği, duruluğu ve itibarı size hissettirir. Fiziki olarak tavanı daha yüksek , odayı daha samimi ve ferah gösterecektir.

renkli odalar

Çocuk odaları için mavi renk idealdir. Çünkü bu renk sadakat ve sakinliği temsil eder. İç açıcı özelliği de vardır. Sadece çocuk odalarında değil, sakinliği yakalamak istediğiniz her mekanda kullanılabilirliği vardır (dinlenme odaları, banyolar, oturma odaları ve balkonlar gibi). Yapılan araştırmalara göre aslında mavi, beyaz renkten daha dikkat çekici bir renktir. Fakat mavi renginde kaybolup gitmemek için bu rengi kendisiyle tamamlayıcı renklerle kullanmakta fayda vardır. Kahverenginin tüm tonları (kahve ile bej arasındaki), turuncu, su yeşilleri, beyaz, mavi ile en iyi kombine edilebilecek renklerdir. Koyu renkte mobilyalarla kullanılan mavinin tonları size her an tatildeymişsiniz gibi bir his verecektir.

Sarı rengi neşe, umut ve ilhamı temsil eder. Mutfak ve oturma odaları için oldukça uygun bir renktir. Fakat konsantrasyonu bozduğu için çalışma ve dinlenme odalarında kullanımı tavsiye edilmez.

Açık gri tüm renklerin kurtarıcı rengi sayılmaktadır. Bir ortamda tek bir renk hakim ve odayı boğuyorsa kullanılacak olan doğru miktardaki gri, çok önemli, olumlu değişikliklere neden olacaktır. Naturel griler daha çok canlı renkler ile kullanılmalıdır.

renkli salon

Beyaz: temizliği ve sağlığı temsil eder. İstenilen her alanda kullanılabilir. Diğer renklerle olan uyumunu neredeyse başka hiçbir renkte bulamazsınız. Ama kullandığınız mekanı en iyi şekilde dekore etmek istiyorsanız beyazı daha koyu bir tonla desteklemelisiniz.

renkli oda

Siyah rengi gücü ve zerafeti temsil eder. Fakat tek başına kullanıldığında içinizi karartmaktan başka hiçbir özelliği yoktur. Ben bu rengi daha çok kırmızı ve beyaz ile çok yakıştırıyorum. Fakat bi odayı siyaha boyamak uygun olmayacağı için beyaz ve siyahın asaletini birleştirmek daha güzel olacaktır.

Koyu renklerin hakim olduğu bir odada, aydınlatma tavandan olmamalıdır. Köşelerden veya daha alçak aydınlatmalar odayı daha geniş gösterecektir. Canlı renklerle mutlaka küçük detaylar kullanılmalıdır ya da açık renklerle boyanmış bir odada çok göz yorucu aydınlatmalar bulunmamalıdır. Odalarda tek renk kullanımı bir boşluk oluşturacağı için genelde iki renk kullanılması ya da zıt renkler kullanılması tavsiye edilir. Küçük odalar tek renk ve açık tonlarda boyanmalıdır ve yer döşemesi kullanılan boyadan bir iki ton daha koyu olmalıdır. Bu senenin trendi desenli boyalardır. Nesef alan boyalar her zaman tercihiniz olmalıdır.

renkli odalar


Facebook üzerinden takip et!
Buradasınız: Ana Sayfa Ev Dekorasyon Renkli Odalar