Alternatif Site Adreslerimiz:

Ev Dekorasyon Tarzları

Sponsorlu Bağlantılar

 

Her alanda karşımıza çıkan tarzlar, ev dekorasyonunu değiştirmeye kalktığımızda da karşımıza çıkmaktadır. Birbirinden farklı olarak, bir tasarım çizgisine sahip olan bu ev dekorasyon tarzları, hem kişiliğimizi hem de zevkimizi yansıtmak için birebirdir.

Bazı zamanlar gelir ki moda olan tarzı benimseriz bu ev dekorasyon tarzları arasından, bazı zamanlar ise kendi zevklerimizi konuşturarak tarzımızı evimizin odalarında sergileriz. Ya, sizin ev dekorasyon tarzınız nedir? Modern mi, yoksa klasik mi; retro mu yoksa rustik mi? Birçok ev dekorasyon tarzı arasından benimseyebileceğiniz bir tarz kesinlikle olmalı. Dilerseniz özet şeklinde bu ev dekorasyon tarzları üzerinden geçelim.

1- Modern Ev Dekorasyonu Tarzı

Sponsorlu Bağlantılar

Son zamanlarda ev dekorasyonu için seçilen tarzların başında gelen modern tarz, daha çok sadelikten yana olanların tercih ettiği bir tarzdır. Modern kesimli mobilyalar, aksesuarlar ve ev aletleri ile modern ev dekorasyonu tarzına ayak uydurmanız elinizde. Genç kesimin ve kendini genç hissedenlerin rahatlıkla evlerinde kullanabileceği bir tarzdır. Daha çok düz çizgili eşyalar ön plana çıkmaktadır. Deri oturma grupları veya süet ya da yün kumaşlı oturma grupları modern ev dekorasyonu için kullanılabilir. Aksesuarlarda metal görmek, daha sık rastlanan bir durumdur. Aydınlatma ise sadece tavandan bir avize ile değil lambader, abajur yardımıyla da en direk şekilde uygulanabilir. Bunun yanı sıra alçıpan tavan uygulamaları ile gizli ışıklı aydınlatmalar da tercih edilebilir.

ev dekorasyon tarzları

2- Klasik Ev Dekorasyonu Tarzı

İşciliği ile ön plana çıkan özel mobilyalara karşı fazladan bir ilginiz varsa, klasik ev dekorasyonu ilginizi çeken bir tarzdır. Klasik kesimlerin hakim olduğu bu tarzda krem, bej gibi naturel renkler ağırlı olarak kullanılmaktadır. Aksesuarlarda camlar ve parıltılar daha aşırı olarak görülebilir. Şahaşahalı ve gösterişli avizeler aydınlatma için kullanılabilir. Kapitone kumaşlar da klasik ev dekorasyonu tarzı için kullanılabilir.

ev dekorasyon tarzları

3- Minimalist Ev Dekorasyonu Tarzı

Minimalist tarz, gösterişli mobilyalardan, aksesuarlardan uzak sadeliğin ele alındığı bir tarzdır. Aşırı mobilya kullanımından uzak durarak, minimalist ev dekorasyonu tarzına yakınlaşabilirsiniz. Hakim olan renkleri de sade bir renk skalasından seçerek, evinizin odalarında minimalist tarzı görebilirsiniz. Beyaz ve beyaz türevi renkler minimalist ev dekorasyonu içerisinde görülen tonlardır. Aydınlatma içinde büyük ve gösterişli avizelerin yanı sıra daha sade ve düz çizgiler ile donatılan avizelerden yana seçiminizi yapabilirsiniz.

ev dekorasyon tarzları

4- Rustik Ev Dekorasyonu Tarzı

Bu tarzda ise kırsal ve köy dekoruna bir dönüş olduğunu belirtebilirim. Günümüz evlerine baktığımızda rustik tarzın uygulandığı odalarlarda doğallık hakim. Hakim olan bu doğallık, ahşabın hakimiyeti ile sağlanmakta. İşlenmemiş ahşaplar da rustik ev dekorasyonu tarzının vazgeçilmezidir.  Eskitme mobilyaların rustik tarz için tercih edildiğini de belirtebiliriz.

rustik ev dekorasyon

5- Retro Ev Dekorasyonu Tarzı

Eskiye dönük yani daha çok nostalji bir tarz olarak retro tarzını algılayabiliriz. Ortalama 1960 ile 1980 yıllarının hakim olan dekorasyon çizgisinin günümüze uyarlanmış halini retro tarzı olarak düşünebiliriz. 

ev dekorasyon tarzı

6- Country Ev Dekorasyonu Tarzı

Ev dekorasyonu tarzları arasında country tarzını, rahatlığına düşkün olanların daha çok benimsediği bir tarz olarak görebiliriz. Country tarzı ile büyük hacimli oturma grupları ve bu oturma grubuna ait olan yastıklar dikkat çekmektedir. Kullanılan kumaşlar ve renkler doğallık içerir. Kare, çizgili veya ekose kumaşlar country tarzını tamamlayan bir göreve sahiptir. Küçük ebatlı halılar ve eskitme aksesuarlar yine tamamlayıcı bir görev üstlenir country tarzında. Aksesuarlar içerisinde ahşap ve seramik modellere rastlanabilir. Renk hakimiyetine baktığımızda mavi, sarı, bej gibi tonların kullanıldığını görebiliriz.

ev dekorasyon tarzları

7- Vintage Ev Dekorasyonu Tarzı

Eskiye dönük izler taşıyan mobilyaları, aksesuarları bu tarzda da görebiliriz. Yine günümüze uyarlanan bu vintage tarzı mobilyalar, nostalji rüzgarını evlerinde estirmek isteyenler için idealdir.

vintage dekorasyon


Facebook üzerinden takip et!
Buradasınız: Ana Sayfa Ev Dekorasyon Ev Dekorasyon Tarzları