Alternatif Site Adreslerimiz:

Küçük Oda Dekorasyonu

Sponsorlu Bağlantılar

 

Büyük odaların dekorasyonu kolay, peki küçük bir eve ve küçük odalara sahipseniz nasıl bir dekorasyon yolunu takip etmelisiniz? Küçük oda dekorasyonu için kullanabileceğiniz birçok ufak tüyo, odanın dezavantajlarını avantaja çevirmek için ideal. Bu ufak tüyoları daha önce ki yazılarımızda vermiştik ama bu yazımızda tam anlamıyla bir toplarlama yapacağız.

Küçük oda dekorasyonu için renk seçiminden tutun, mobilya  ve aksesuar seçimine herşeyin önemi vardır. Yanlış tercihler, odalarınızı olduğundan daha ufak gösterecektir ve bu da ufak oda dekorasyonu için kötü sonuçlara neden olacaktır. Küçük odalarda hata payını en aza indirgemelisiniz.

küçük oda dekorasyonu

Sponsorlu Bağlantılar

1- İlk olarak, dekorasyonuna geçeceğiniz odada hakim olacak renklere karar vermelisiniz. Çünkü duvarlarda hakim olacak rengi belirlemek, ev dekorasyonu için ilk yapılacaklar arasındadır. Eğer aklınızda koyu tonlar varsa, kafanızdan bunu atmalısınız. Açık renkler, küçük evler ve küçük odalar için daha uygundur. Birde ışığı eviniz az alıyorsa, kesinlikle açık tonlar tercihiniz arasında olmalı. İster duvar boyası, isterseniz bir duvar kağıdı... 

Küçük odalarda kullanacağınız renkler neler olmalı? Biraz önce dediğimiz gibi açık tonlar olması, öncelikte olmalı sizin için. Bunun yanı sıra pastel tonlarını tercih etmelisiniz. Ayrıca renk geçişlerinde ve renk kullanımında abartıya kaçmamalısınız. Birçok renge küçük odada yer verirseniz, bu kalabalığa yol açacak ve sıkıntılı bir alanın ortaya çıkmasına neden olacaktır. Ferah bir odaya sahip olmak için yeşilin ve mavinin tonlarını kullanabilirsiniz.

küçük oda dizayn

2- Odalarınızın pencereleri ve ışığı alma açıları da küçük odalar için önemlidir. Örneğin pencereniz ufak ise ışığı daha az alacaktır, bu da ufak olan odanızın daha bunaltıcı bir havaya bürünmesine neden olacaktır. Pencerelerinizi büyütmek masrafa yol açabilir ya da pencereleriniz, büyütmek için uygun bir yapıya sahip değildir. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, pencerelerinizin önünü kapatmaktan kaçınmalısınız. Aynı şekilde pencerelerinizden gelen ışığı boğacak renklerde perde seçiminden kaçının. M��mkün oldukça pencerelerinizin önünü boş bırakmak, ekstra bir avantaj sağlayacaktır size.

3- Mobilya seçimi, sanıyorum küçük oda dekorasyonu için en önemli detaylar arasındadır. Fazla eşya kullanımı veya büyük ebatlarda eşya kullanımı küçük odalarda rahatsızlık verir. Aynı şekilde birde fazladan yer kaplar. Seçeceğiniz mobilyaların ebatlarının orantılı olmasına  ve hantal olmamasına dikkat etmelisiniz. Minimalist bir tarzı benimsemeli, daha ufak yapıda olan mobilyaları evinizin odalarında kullanmalısınız. Bu seçimlerden ziyade, gerekli gördüğünüz mobilyaları almaya özen gösterin. İlla bir orta sehpa veya duvar ünitesi alacaksınız diye birşey yok. Oda boyutunu iyi tartmalı ve ona göre uygun mobilyalar seçmelisiniz. Örneğin oturma odanızda, kullanacağınız oturma gruplarına ait bir uzatma eki veya zigon olmasına hiç de gerek yok. Şıklığı mobilyalarınızın özellikleri ile değil, odanız ile olan uyumu ile elde edeceksiniz. Bunu unutmayın!

Mobilya seçiminden bahsetmişken, ahşap mobilyaların yanı sıra cam mobilyalar da küçük oda dekorasyonu için tercih edebilir. Cam mobilyalar sayesinde hem odada fazladan eşya kullanımı gizlemiş hem de daha geniş hissi yaratmış olacaksınız. Örnek: Cam bir orta sehpa...

dar oda dekorasyonu

4- Ayna kullanımı, ufak odalar için oldukça kullanışlı ve işlevseldir. Küçük aynalardan ziyade, ışığı daha iyi yansıtacak büyük bir ayna seçimi odanıza derinlik kazandırırken, daha büyük algılanmasına da yardımcı olacaktır. Küçük aynalarda aynı işlevi görecektir ama büyük bir ayna kadar etkili olmaz. Duvarınızın bir bölümüne asacağınız çerçeveli bir ayna, işinizi fazlasıyla görecektir. 

küçük oda dekorasyonu

5- Evlerin vazgeçilmezi olan aydınlatmalar, dar oda dekorasyonu için ayrı bir önem arz etmektedir. Belirttiğimiz gibi eviniz eğer ışığı iyi almıyorsa, aydınlatmayı hem tavandan hem de yerden yapabilirsiniz. Avize ile birlikte lambader ve abajur kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise avize ile ilgili... Gösterişli, büyük aviziler yerine daha ufak boyutlarda bir model seçmeye özen gösterin. Önemli olan bir diğer konu ise ışık rengini ilgilendiriyor. Beyaz ışık yerine, doğal bir sarı tonu küçük oda dekorasyonu için uygundur.

ufak oda dekorasyonu

 


Facebook üzerinden takip et!
Buradasınız: Ana Sayfa Ev Dekorasyon Küçük Oda Dekorasyonu