Alternatif Site Adreslerimiz:

Oturma Odası Tasarımı

Sponsorlu Bağlantılar

 

Oturma odaları, kullanım amacı itibariyle düzen ve dekorasyonu  daha önem arz eden odalardır. Ev içerisinde aile bireyleri ve gelen misafirler ile vakit geçirdiğimiz bir oda olması itibariyle bu önem ortaya çıkmaktadır.

Bir odanın dekorasyon düzenini değiştirmeyi düşünüyorsak eğer, ilk olarak yapılacak olan duvar renklerinin seçimidir. Bu, boya badana işi ilk yapılması gerekenler arasındadır. Tabii ki eğer duvar renklerinizi değiştirmeyi düşünüyorsanız... Oturma odanızın duvar rengine veya duvar kağıdına karar vermeden önce aldığa ışık düzeyine, büyüklüğüne göre ve baktığı cepheye göre bu seçimi yapmalısınız. Çünkü renk seçimi ile küçük bir odayı daha geniş gösterebiliriz. Eğer oturma odanız küçük ise veya ışığı az alıyorsa açık tonlarda renk seçimi ideal bir tercih olacaktır. Zıtlıklar yaratmayı düşünüyorsanız eğer, duvarın bir bölümünde koyu tonlar tercih edebilirsiniz. Bu duvar, televizyonun arka fon cephesi olabilir. Çünkü televizyon izlerken, televizyonun arka bölümünün daha koyu tonlarda olması, gözünüzü rahatsızlık verecek ışığın yayılmasını engelleyecektir.

oturma odası dekorasyonu

Sponsorlu Bağlantılar

Oturma odası tasarımı için renk düzeninden sonra, mobilya tercihleri yapabilirsiniz. Uzun süredir hakim olan fonksiyonlu mobilya tercihleri, oturma odaları için idealdir. Bu fonksiyonlardan örnek vermek gerekirse, kitabeli yemek masalarını belirtebilirim. Bu kitabeli yemek masaları, ihtiyaç durumunda açılarak, genişleyebilmektedir. Kalabalık akşamlarda, yemek masasında daha çok bireyin bir arada olmasına olanak kılmaktadır. Bu tarz, fonksiyonlu ürünlere ait örnekler arttırılabilir. 

oturma odası tasarımı

Yemek masasından bahsetmişken, bu masayı nereye yerleştireceğinizden bahsedelim. Yemek masası için ayrı bir oda veya alan ayıramıyorsanız, genellikle oturma odalarına bu yemek masasını yerleştiririz. Dikkat etmemiz gereken nokta ise, yemek masasının oturma odası tasarımı içerisinde mutfağa yakın bir yere yerleştirilmesidir. Bu düzen, mutfak ile yemek masası arasında git gel yaptığınızda, daha fazla yorulmanızı engelleyecektir.

oturma odası dizaynı

Oturma odası tasarımı için birçok yerden bilgiler aldığınızı ve o odanın tüm düzenini tamamladığınızı varsayalım. Odaya girdiğinizde size tek rahatsızlık veren kısım, boş kalan duvarlar olabilir. Peki bu duvarları nasıl süsleyebilir veya doldurabilirsiniz? Tablo kullanımı, sık rastlanan bir durum ama estetik bir görünüm oluşturacağından idealdir. Kendi zevklerinize, hislerinize göre tablo seçimi yapabilirsiniz. Tablo kullanımının yanı sıra bir ayna ile de oturma odasına derinlik kazandırabilirsiniz. Dekoratif aynalar, duvarlarınız için son derece şık bir tasarıma sahiptir. Belki, ayna kullanımı da duvarlarınız için uygun değildir. Popüler olan, duvar stickerları ile duvarlarınızı canlandırabilirsiniz. Bol seçeneğiniz mecvut. Yapmanız gereken ise kendi zevklerinize göre duvarlarınızı hareketlendirmek.

oturma odası tasarımı

modern oturma odası tasarımı

oturma odası dekorasyon modelleri

oturma odası tasarımları

klasik oturma odası dekorasyonu


Facebook üzerinden takip et!
Buradasınız: Ana Sayfa Ev Dekorasyon Oturma Odası Tasarımı