Alternatif Site Adreslerimiz:

Salon Tasarımı

Sponsorlu Bağlantılar

 

Geldik, evimizin en önemli odasının tasarımına. Önemli olmasının nedeni belli... Sadece bir kişiye ait bir oda değil, kimi zaman akrabalarımız, dostlarımız ile keyifli vakitler geçirdiğimiz bir oda olduğundan dolayı salon tasarımı ayrı bir öneme sahiptir.

Renk seçimi ile başlayalım, dilerseniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi o odanın hacmi, baktığı cephe, renk seçiminde büyük önem arz eder. Genellikle oturma odaları olarak belirlenen odanın küçük hacimli olması, renk seçiminde daha pastel ve açık tonlara yönelmemizi işaret etmektedir. Açık tonlar odanın olduğundan daha büyük gözükmesine yardımcı olacağından, idealdir. Beyaz ve beyazın kırık tonları dar salon tasarımı için uygun bir seçim olabilir. Günümüze baktığımızda doğaya bir dönüş olduğundan dolayı toprak, bej tonları da sıkça kullanılmaktadır. Yine aynı zamanda yeşil ve mavinin tonları da salon tasarımı için düşünülebilir.  Eğer cesur seçimler yapmak istiyorsanız mor, bordo, kırmızı gibi cesaret gerektiren tonları da salonunuzun bir bölümünde kullanabilirsiniz.

salon tasarımı

Sponsorlu Bağlantılar

Salon tasarımı için aydınlatma nasıl olmalı? Salon veya oturma odaları için farklı aydınlatma tercihleri düşünülebilir. Bunlardan başlıcaları lambader, aplik ve sarkıtlardır. Salonunuzu kullanım özelliğine göre bu seçimi yapabilirisiniz. Örneğin: Dinlenmek için salonu kullanıyorsanız, yumuşak ve sarı tonlarda bir aplik veya lambeder uygun olacaktır. Ayrıca salonun farklı bölümlerine göre farklı aydınlatmalar kullanılabilir. Oturma bölümünde daha dinlendirici, yemek masasının bulunduğu bölümde ise daha aydınlatıcı ürünler bulundurabilirsiniz.

salon tasarımı

Salon tasarımında en çok yapılan yanlışlardan da bahsetmek istiyorum. Evinizin daha hoş ve daha güzel gözükmesi için birçok biblo, vazo; yani aksesuar satın almış olabilirsiniz. Bunları ulu orta sergilemek yerine bir vitrin içerisinde sergilemek daha doğrudur. Çünkü temizlik yaparken, bu biblo ve aksesuarlar rahat hareket etmenizi engelleyecektir. Mümkün oldukça aşırıya kaçmaktan kaçınmalısınız. Diğer bir yanlışta televizyonun konumlandırılmasıdır. Direk, salonunuzun orta yerine bir televizyon koymak yerine televizyonu duvara dayamalısınız. Böylece hem yer kazanacaksınız, hem de ferah bir alan elde edeceksiniz. Eğer televizyonu duvara monte ederseniz, televizyonun yerini değiştirirken zorlanmanıza sebebiyet verecektir. Ya doğru bir alan belirleyerek televizyonu duvara monte etmeli ya da bir televizyon ünitesi kullanarak bu sorundan da kurtulmalısınız.

salon dekorasyon modelleri

salon tasarım örnekleri

salon tasarımı

oturma odası tasarımı

salon dekorasyonu

yeşil salon

oturma odası dekorasyonu


Facebook üzerinden takip et!
Buradasınız: Ana Sayfa Ev Dekorasyon Salon Tasarımı