Alternatif Site Adreslerimiz:

Çocuk Odası Tasarımı

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bilindiği gibi bir odanın tasarımında ilk başta karşımıza gelen detay, renklerdir. Çocuk odası tasarımı içinde renk seçimi önemlidir ve aynı şekilde ilk karşımıza gelen detaydır. Klişe gelebilir ama kız çocuk odalarında pembe, erkek çocuk odalarında ise mavi kullanımı oldukça uygundur. Pembe ve mavinin bilimsel olarak kanıtlanmış özellikleri vardır. Hayal gücünün gelişmesine yardımcı olan tonlardandır. Bu sebeple çocuk odalarında kullanımında herhangi bir sakınca yoktur, aksine çocuklarınızın gelişimi için idealdir. Yalnız şuna dikkat etmelisiniz. Çocuk odalarında daha yumuşak ve pastel tonlara yönelmek doğru bir seçim olacaktır. Aynı şekilde çocuk odası tasarımında kullanılan çalışma masasının etrafında da bu pastel tonlara ve daha rahatlatıcı tonlara yönelmek idealdir. Bunun sebebi de çocuğunuzun ders çalışırken dikkatinin dağılmasını engellemektir.

pembe kız çocuk odası tasarımı

Çocuk odası tasarımı için hijyen de büyük bir önem arz eder. Duvarlarda hijyeni sağlamak için duvar renklerinde su bazlı boyalar kullanılmalıdır. Duvarlarda küf ve bakteri önleyici, kaliteli boya kullanmaya dikkat edilmelidir. Yine bir detay daha vermek gerekirse, duvarların kolay silinebilir olması da sizin için önemlidir. Çünkü çocuklar birşeyler çizmeyi ve karalamayı sever. Bundan en çok nasibini alan yerlerden biri duvarlardır. Bu nedenle silinebilir bir duvar, temizlikte büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

çocuk odası tasarımı

Çocuk odası tasarımı için aydınlatma tercihi nasıl olmalıdır? Abajur ve lambader kullanımı, çocuk odaları için uygun değildir. Tehlikeli olabileceğinden dolayı yere yakın aydınlatma ürünlerini tercih etmemek en doğrusudur. Mümkün oldukça aydınlatma ürünlerinin tavana yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Aşırı ısınan ve aşırı güçlü ışık yayan aydınlatma ürünleri de çocuk odalarında kullanılmamalıdır. Çocuğa rahatsızlık verebileceğinden dolayı bu detayları da atlamamanız gerekli.

Son olarak mobilya seçiminden de bahsedelim. Dekoratif anlamda ön plana çıkan değil de, kullanım bakımından ön plana çıkan mobilyalar çocuk odası tasarımı içinde kullanılmalıdır.

mavi yeşil çocuk odası

Çocuk odaları genellikle çabuk dağılmaya müsaittir. Bu nedenle odada rahatsızlık uyandıracak fazlalıkların konumlandırılması için raf kullanımı uygun olacaktır.

Ranza kullanımı çocuk odalarında sıkça rastladığımız bir durumdur. Her çocuğunuza ayrı bir oda ayırma gibi bir lüksünüz yoksa eğer siz de ranza kullananlardan olmalısınız. Eğer çocuk odalarında ranza kullanıyorsanız, yatağın güvenlik unsurlarını göz önünde tutmalısınız. Öncelikle üst yatağın korumalığının dünya standartlarında olmasına dikkat etmelisiniz. Çocuğun uyurken dönebileceğini düşünerek, o korumalığın yüksekliğinin doğru seviyede olmasına kanaat getirmelisiniz.

Ranzalarda da ergonomik yapılı, fonksiyonları bulunan ürünler arasından seçim yapmak sizin için önemli olmalı. İstediğiniz zaman iki ayrı yatak elde edebileceğiniz ve yine istediğiniz zaman bir ranza elde edebileceğiniz bir ürün kullanışlığı ile ön planda...

kız çocuk odası tasarımı

ranzalı çocuk odası tasarımı

çocuk odası tasarımı

çocuk odası tasarımları

çocuk odası tasarım örnekleri

pembe çocuk odası tasarımı

ranzalı çocuk odası dekorasyonu


Facebook üzerinden takip et!
Buradasınız: Ana Sayfa Ev Dekorasyon Çocuk Odası Tasarımı