Alternatif Site Adreslerimiz:

Oturma Odası Renkleri

Sponsorlu Bağlantılar

 

Evinizde renk seçiminin, bir mobilya seçimi kadar önemli olduğunu bilmelisiniz. Renklerin ifade ettiği duygular olsun, renklerin özellikleri olsun size  birçok avantaj sağlayacak detaylar mevcuttur. 

Her odanın, her köşesinin bir kullanım amacı vardır. Bu kullanım amacına göre, renk seçimi yapılmalıdır. Evinizin kuzeye mi yoksa güneye mi baktığı; evinizin dar veya geniş olması; aldığı ışık; tavan yüksekliği; mobilya veya eşya yoğunluğu; seçilen mobilya ve aksesuarlarda hakim olan renkler bir odanın, en doğru renk seçimini yapmak için sizi uyarıcı etkenlerdir. Bu etkenlere göre renk seçenekleri arasından bir veya bir kaçına karar kılmalısınız. Renkleri bir kenera bırakabilir, aynı etkenleri göz önünde bulundurarak duvarlarınızda yer verebileceğiniz duvar kağıtlarına da karar verebilirsiniz.

oturma odası renkleri

Sponsorlu Bağlantılar

Oturma odaları, zamanın büyük bir çoğunun geçirildiği alanlardır. Ayrıca kendiniz dışında, misafirlerinizi ve aile dostlarınızı oturma odasında ağırlarsınız. Bu nedenle oturma odası renkleri arasından dinamik ve pozitif katkı sağlayacak renklere yönelmelisiniz. Tabii ki ikinci paragrafta belirttiğimiz unsurları göz önünde bulundurarak, bu yönelmenizi yapabilirsiniz. Öncelikle eviniz kuzeye mi, yoksa güneye mi bakmakta? Kuzeye bakıyorsa eğer,  bir sarı tonu oturma odası için çok uygun bir tercih olacaktır. Eviniz güneye bakıyorsa eğer daha sıcak tonları kullanmak daha doğru olacaktır. Oturma odası renkleri arasından kullanılacak tonu seçerken, odanın büyüklüğünü de göz ardı etmemelisiniz. Bu genellikle tüm odalar için geçerli ama siz yine oturma odasında daha dikkatli olun. Eğer dar bir odaya sahipseniz, açık tonlar en uygunudur. Çünkü açık tonlar, hem psikolojik olarak hem de görünüm bakımıyla geniş bir izlenim vermekte. Oturma odanız geniş ise daha rahat tercihler yapabilirsiniz. 

oturma odası renkleri

Oturma odanızın daha ferah ve huzur verici bir alan olmasını ister misiniz? Sanıyorum çoğumuzun yanıtı evet olacak. Böyle bir alan yaratmak için mavinin ve yeşilin çeşitli tonlarının dinlendirici ve ferahlık katan özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu da bilmeniz gereken, önemli bir ipucu olmalı.

yeşil oturma odası

Televizyonun konumuna göre atlamamanız, altı çizilmesi gereken bir renk bilgisi daha vermek istiyorum. Bu bilgi, salonlarında açık tonları tercih eden kişiler için... Televizyonun konumlandırıldığı duvarda, duvar rengi daha koyu tonlar olabilir. Çünkü açık tonda olan duvarlar, televizyon seyderken arkadan gözünüzü yoracak bir ışığın yayılmasına neden olur. Belirttiğimiz gibi daha koyu tonlar ile bu durumdan etkilenmeyebilirsiniz.

modern oturma odası renkleri

Peki, farlı duvarlarda farklı renkler tercih edilmeli mi? Bu sorunun cevabı yine sizde saklı. Eğer mobilya ve aksesuarlarınızın kendini iyi yansıttığını düşünmüyorsanız, duvarınızın bir bölümünü kırmızı ile boyayarak, bir bölümünü ise daha açık sade bir ton ile boyayarak hareketlilik elde edebilirsiniz. Sadece bir örnekti bu, çeşitlilik arttırılabilir.

oturma odası duvar renkleri

Biz bu kadar yazdık ama siz, siz olun kendi beğenilerinizi ve zevkinizi kesinlikle bir köşeye atmayın. Oturma odası renkleri veya oturma odası duvar kağıtları arasından modanın yanı sıra, beğenilerinize göre seçimler yapın. İçinize sinmeyen bir oda, modayı ne kadar takip ediyorsa etsin, aradığınız ortama kavuşmanızı engelleyecektir.

salon duvar renkleri


Facebook üzerinden takip et!
Buradasınız: Ana Sayfa Ev Dekorasyon Oturma Odası Renkleri