Alternatif Site Adreslerimiz:

Renklerin Anlamları

Sponsorlu Bağlantılar

 

Renkler, sadece gördüğümüz, algıladığımız ve ifade ettiğimiz sarı, kırmızı, beyaz gibi adlandırılmalardan ibaret değildir. Her rengin kendine göre ifade ettiği bir duygu, düşünce vardır. Yani şuan çevrenizde gördüğünüz renkler size birşeyler anlatmakta ve aktarmakta. Bununla da sınırlı değil. Renkler sadece birşeyler aktarmaz. Sizin kişiliğinizden izler taşır ve sizin ruh halinizden izlenimler yansıtır. Bu nedenle renk seçimi hayatımızın her alanında önemlidir. Bu seçim, kıyafetlerimizdeki renklerden tutun da evlerimizin duvarlarında hakim olan renklere kadar... Kısıtlama yapmak yanlış olacaktır zaten. Bir parçamız olan renkler, hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır.

Bugün renklerin anlamları ve etkileri üzerinde duracağız. Bir kıyafetin üzerindeki renklerden değil tabii ki, dekorasyonda önünüze çıkabilecek renklerden şöyle bir bahsedeceğiz. Renklerin anlamları ev, ofis veya herhangi bir alanın dekorasyonunda size yol gösterecektir. Duvar renklerinde, aksesuarlarda hakim olacak renklerde ya da mobilyalarda karşınıza çıkan renklerde sizi yansıtan seçimler yapmanızı kolaylaştıracaktır. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan renklerin anlamlarına geçelim.

renklerin anlamları

Sponsorlu Bağlantılar

İlk etapta kırmızı ile başlayalım. Kırmızı, aslında bakarsanız aşırı derecede karşımıza çıkan bir renk değil. Zaten ölçülü bir şekilde kullanımı uygundur. Kırmızı rengi uyarıcı bir etkiye sahiptir ve oldukça canlıdır. Sıcak ortamlar yaratmak için idealdir. İştah açabileceği için mutfak dolaplarında hakim olabilecek bir renktir, kırmızı.  Ayrıca salonda ya da yatak odasında duvarın bir bölümünde kullanılabilir. Tüm duvarı kaplaması doğru olmaz. Çünkü bir süre sonra rahatsızlık verir. Bu nedenle uygun değildir.

Mor rengi, serin renkler arasında bulunmaktadır. Morun rahatlatıcı tonu ile yatak odası veya salonda daha keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Benim en sevdiğim tonlardan biridir. Yay burcunun en çok ilgi gösterdiği renkler arasında yer alır mor rengi. Mor cezbedici bir ortamın açığa çıkmasını kolaylaştırır. Lüksü ve asaleti temsil eder. Duvarlarda, mutfak veya banyo dolaplarında, koltuklarda karşınıza çıkabilir.

renklerin anlamları

Şimdi sırada kahverengi var. Doğadan izler taşıyan bir renktir kahverengi. Adeta toprağı hissettirir bize. Güven vermesi de ayrı bir özelliğidir. Her yeri kahverengi ile kaplamak doğru olmaz, ölçülü bir kullanım kahverengi için de ideal olacaktır.

Doğa demişken yeşilden bahsetmemek olmaz tabii ki. Huzur ve ferahlık duygularını ileten bir renktir yeşil rengi. Kendinizi daha sakin görmek istiyorsanız dekorasyonda yeşile kesinlikle yer vermelisiniz. Mesala yatak odası için kullanacağınız yeşil renk, fevkalade olacaktır. Güne daha zinde uyanmamızı sağlayacak bir renk olması, yatak odalarında karşımıza çıkmasına neden olan detaylardan biridir.

Mavi ile şimdi devam edelim isterseniz. Mavi de doğadan izler taşır. Gökyüzünü ve denizi temsil eder. Yeşil gibi dinlendirici ve rahatlatıcı özelliği vardır. Serin renkler arasında bulunur. Çocuk odalarında, yatak odasında, salonda kullanılabilir. Sınırlandırma yapmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yatak odaları için ama daha uygun diyebiliriz. Sakinleştirme özelliği de ekstra bir seçim nedenidir.

Şimdi sıra geldi sarı rengine. Sıcak renkler arasında bulunan sarı, canlılık hissi verir. Karanlık alanlar için sarı kullanımı uygun olabilir. Çünkü sarı rengi ortamı aydınlatma özelliğine sahiptir. Sarının farklı tonlarını doğru alanlarda kullanarak en iyi sonucu yakalayabilirsiniz.

Birazda kolay uyum sağlayan renklerden bahsedelim. Gri, diğer renklerle kolay uyum sağlayan bir renktir. Yemek odaları ve yemek yenilen alanlar için kullanımı daha uygundur. 

renklerin anlamı

Kolay uyum sağlayan renkler demişken beyazı atlamadan devam edelim. Beyaz rengi hem çok kolay uyum sağlar hem de dar alanları, geniş göstermek için idealdir. Zaten, dar odaların dekorasyon örneklerine bakarsanız, beyazı odanın çoğu yerinde görebilirsiniz. Beyaz rengi, temizliği ve saflığı da ifade eder. Çok temiz ve titiz biriyseniz beyaz rengi sizi biraz yorabilir. Çünkü lekeyi veya kirliliği direk gösterir. Çocuklu aileler için pek de uygun değil gibi.

Siyah ise beyazla adeta çok hoş bir uyum içindedir. Beyaz ile kullanırsanız modern bir şıklık yakalayabilirsiniz. Yalnız siyahı kullanırken ölçülü davranmayı unutmayın. Aşırıya kaçarsanız gözünüzü yoran ve alanı daraltan bir renk olmaktan öteye gidemez siyah. 

Sıcak renkler arasında bulunan turuncudan biraz da bahsedelim. Yakınlaştırıcı renklerden biridir turuncu. Canlılık katacağı için yatak odaları için aşırı derece kullanılması uygun değildir. İştah açan renkler arasında bulunur, aklınızda bulunsun.

Daha çok kız çocukların odalarında rastladığımız pembe rengi, neşe veren bir renktir. Aynı zamanda rahatlatıcı özelliği de bulunmaktadır. Yani kız çocukların odalarında kullanımında herhangi bir sakınca yoktur. Gönül rahatlığı ile kullanılabilir.


Facebook üzerinden takip et!
Buradasınız: Ana Sayfa Dekorasyon Bilgileri Renklerin Anlamları