Alternatif Site Adreslerimiz:

Makale

Genç Odalarında Yeni Trendler

Sponsorlu Bağlantılar

 

Büyüme çağında bir çocuk sahibi olmak aileler için zaman zaman zor ve zorlayıcı bir süreç olabilmektedir. Söz konusu olan bir “genç” olduğunda, istekleri ve ihtiyaçları ebeveynlerinden de çocuklarınkinden de farklı bir bireyden bahsediyoruz demektir. Kendisine ait bir tarz, karakter ve kişilik sahibi olmasını istediğiniz genç oğlunuz ya da kızınızın taleplerini ve beğenilerini ciddiye almanız ve kendi hayatları ile ilgili olarak onlara inisiyatif vermeniz gerektiğini söyleyen uzmanlar, gençlerin “özel alan” noktasında son derece hassas olduklarının da altını özellikle çiziyorlar.

genç odası

Pop Artta Siyah ve Beyazın Uyumu

Gençlerin özel alanları ise elbette en başta kendi odalarıdır. Kendilerine ait yaşam alanlarında kendi zevklerine, karakterlerine ve ihtiyaçlarına göre düzenlemeler yapılması gerekir. Genç odalarında, son dönemde ortaya çıkan trendlere baktığımıza, bundan bir süre önce ön yargı ile yaklaşılan ancak uygulamada çok şık görünümler yaratan renklerle karşılaşmak mümkün. Bunların en başında da siyah ve beyaz birlikteliği var. Özellikle son yılların gözde pop art akımında sık sık kullanılan siyah-beyaz birlikteliği, “Genç odasında hiç siyah renk olur mu?” diye düşünenleri adeta yanıltıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

genç odaları

Dar Alanlar İçin Çözümler

Genç odası olarak kullanmayı planladığınız alan, dar ve küçük bir alan olabilir. Bu durumda bir genç odası takımını tüm parçaları ile alıp yerleştiremeyebilirsiniz. Ancak yapılacak doğru bir planlama ile bu dar alanın en verimli ve en fonksiyonel şekilde kullanılması pekala mümkündür. Eğer genç odası dar ise, normal bir yatak yerine, yüksekliğin avantaja çevrildiği bir ranza kullanılarak ranzanın altı çalışma alanı olarak değerlendirilebilir. Böylelikle hem yerden tasarruf edilmiş olur hem de ortaya son derece şık ve modern bir görünüm çıkar. Öte yandan büyük bir kitaplık kullanarak yer kaybetmek yerine, kitaplar için duvar rafları kullanmak da pratik ve akılcı bir çözüm olacaktır.

modoko genç kız odası

Aksesuarsız Olmaz!

Elbette genç odası dekorasyonu yaparken de odaya uyum ve hareket katacak olan dekorasyon elemanları aksesuarlardır. Bu sebeple, genç odasının temasına, renklerine ve gencin kişiliğine, zevkine uygun aksesuarlar seçmek gerekir. Bunların en başında da aydınlatma gelir. Genç odası aydınlatmasının çok parlak ve vurucu olmasına gerek yoktur. Aksine, çalışma alanı olduğu kadar, dinlenme alanı da olan odasında, soft bir aydınlatma tercih edilmelidir. Çalışırken kullanacağı ışık için ise masaüstü aydınlatmalar tercih edilebilir. Öte yandan, odanın her yanının halı kaplı olmasına da gerek yoktur. Bunun yerine, odanın ortasına serilmiş dekoratif bir halı çok daha uygun, modern ve şık olacaktır.

Çilek genç odasına baktığımızda erkek çocuklar için araba yataklar olmazsa olmaz tabi ki. Led aydınlatmalı gösterişli yataklar ister erkek ister kız tüm çocukların ilgisini çekecektir. Bunun haricinde daha klasik, country ve avangard tarzda genç odaları arayanlar için de modoko yu tavsiye ederiz. http://www.modoko.com.tr/kategori/22/bebe-genc-odalari sayfasında sayısız model mobilyalar eminiz bir fikir edinmeniz açısından çok önemli.

Perde konusuna gelince, zevkler elbette çok büyük önem kazanır. Fakat genel olarak şunu söylemek mümkündür: Işığın odaya rahatlıkla girebilmesi gencin sağlığı için çok önemli olduğu için kalın perdeler kullanmaktan kaçınmak gerekir. Stor perde genç odası için en optimum alternatif olabilir.

Hangi tarz ve rengi kullanırsanız kullanın, odanızın büyüklüğü ne olursa olsun, unutmayın ki genç odası dekorasyonunda en önemli nokta, oda sahibinin yani genç çocuğunuzun zevkleri ve tercihleridir. Yapılacak en doğru şey ise belirlenen bütçeyi aşmamak şartı ile kendi odasının dekorasyonunda inisiyatifi gencin kendisine bırakmaktır.

Kaynak
http://www.modoko.com.tr/kategori/22/bebe-genc-odalari
http://www.cilek.com/genc_odalari/
http://www.istikbal.com.tr/panel-mobilya/genc-odalari


Facebook üzerinden takip et!
Buradasınız: Ana Sayfa