Alternatif Site Adreslerimiz:

Makale

Profesyonel Dekorasyon Fikirleri

Sponsorlu Bağlantılar

 

Tüsi Müsi

Tüsi Müsi’lerin yapımı çok kolaydır. İstediğiniz kokulu çiçekleri ve bitkileri seçin. Küçük güller, lavanta, kekik, limon, şebboy, mercanköşk, hercaimenekşe benim bu amaçla kullandığım çiçekler örneğin. Uygun bir uzunlukta saplarını kesin ve biriki saat bir vazoya koyun. Bundan sonra ortadan başlayarak çiçekleri bir demet haline getirin. Merkezden dışa doğru çalışın ve çiçekleri sıralar halinde ekleyin. Sicim, yün parçası, ip gibi bir malzeme kullanarak çiçekleri bağlayın. Çiçekleri eklerken demeti elinizde döndürürseniz işiniz kolaylaşır. Demetiniz istediğiniz büyüklüğe ulaşınca çevresine kokulu yapraklardan oluşan, daire biçiminde son bir sıra daha ekleyin. İsterseniz kurdele ya da saten de kullanabilirsiniz.

‘Tusi Müsf hem sıradan olmayan hem de göze çok hoş görünen sevimli bir armağandır. İsterseniz koku ve renk katması için evinizin farklı köşelerine de dekorasyon tadında bu minik buketlerden koyabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bahçenizde istediğiniz yere kokulu bitkiler dikebilirsiniz. Örneğin evlilik alanına dikeceğiniz güller ilişkinize yardımcı olur. Renkleri seçerken özenli olun. Pembe güller kırmızı güllerden daha idealist bir romantik aşkı simgeler, ateşli ve tutkuludurlar. Ne kadar kokulu olurlarsa, o kadar iyidir.

Evin içine istediğiniz her yere taze, kokulu çiçekler yerleştirebilirsiniz. Saksı bitkileri kokulu çiçeklerin hoşluğunu iç mekânlara taşır. En sevdiğim şeylerden biri de soğuk bir kış akşamında hoş kokulu, kıvrımlı yapraklı bir sardunyanın kokusunun keyfini sürmektir. Bir şömineniz varsa, kiraz ve elma kütükleri yakarak kış aylarında bu meyvelerin hoş kokularının tadını çıkartabilirsiniz. Yaşlı bir akrabam yazın bahçesinden topladığı lavanta ve fesleğenleri demetler yapar ve kışın şöminesinde yakardı.

Bana söylediğine göre onun çocukluğunda babası odadan odaya lavanta ve fesleğen amberi dolaştırarak havayı yumuşatırmış. Bahçenizde hangi renkleri ve kokuları istediğiniz konusunda her şeyden öte içgüdülerinize güvenin. Elbette coğrafi konumuza, bahçenizin aldığı güneş miktarına ve gölge durumuna göre birtakım ayarlamalar yapıp, özverilerde bulunacaksınız. Karım ve ben sık sık çiçek seralarını gezer, kokusu ya da rengi yüzünden bir bitkiye hayran olur ve satın alırız. Şunu öğrendik ki içgüdülerimize güvendiğimiz zaman, nadiren hata yapıyoruz.

Gizli Bahçelerin Kısa Hikâyesi İç bahçeler binlerce yıldır popülerdir. Bitkilerden ziyade insanları korumak ve barındırmak için tasarlanmışlardır. Bugün bile pek çok insan yüksek duvar ve çitlerin korunmasını ister. Avlular Yunan ve Romalılar döneminde popüler olmuştur ve bugün de sıcak İklimlerde tercih edilir. Ortaçağda yüksek duvarlı kaleler çoktu. Bu yerli insanlara korunma ve savunma imkânı sağlıyordu. Duvarların içindeki bahçelerde yiyecek ve tıbbi bitkiler yetiştirilirdi. Manastırların da yüksek duvarları vardır. Bunun nedeni kuşatmalara karşı korunma sağlamaktan ziyade dış dünyaya karşı bir koruma ve mahremiyet sağlamaktır. Keşişler geniş sebze, tıbbi bitki ve asma bahçeleri ekerek olabildiğince kendi kendilerine yetebilmeye çalışmışlardır.

16. yüzyılda geniş bir bahçenin içindeki gizli bahçeler popüler oldu. 18. yüzyıla gelindiğinde insanlar bahçelerinin duvarlarını yıkarak dışarının kır manzarasını içeriye davet etmeye başladılar. Ancak duvarlar hayvanlara karşı bir koruma sağladığından hiçbir zaman tam anlamıyla ortadan kalkmadı.

19. yüzyılda gizli bahçeler geri döndü. Orta sınıf, evlerinin çevresinde sadece kendilerinin olarak niteleyebileceği bir alan istedi. Gündelik yaşamın karmaşasından kaçabilecekleri, biraz mahremiyeti olan bir mekâna sahip olmak istediler.

Feng Shui Baharat Bahçesi

Otlar duygulara en fazla hitap eden bitkilerdir. Nefis tatları ve kokulan hemen herkeste derin anıların canlanmasına neden olur. Baharat bahçeleri hem renk hem koku hem de ses üreterek bol miktarda Ch’i çekerler. Çiçeklerinizin çevresinde dolaşan balarılarmı düşünmeniz yeter.

Diyelim ki küçük bir baharat bahçesi yetiştirmeye karar verdiniz. Bu örnek için pakua gayelerini kullanacağız, siz de kendi bahçenizin içinde baharat, bahçenizi nereye kuracağınıza karar vermeden önce hem pakua gayelerini kullanarak hem de pusula yönlerine göre kendi özel alanlarınızı belirleyerek doğru yeri bulmalısınız. Bizim hayali bahçemiz üç metreye üç metre olsun. Böylece pakua gayelerinin ortaya koyacağı yaşam alanlarımız için üç metrekare genişliğinde bir yerimiz olacak demektir. Bahçemizin çekici görünmesini istemenin yanı sıra, hem mutfakta hem bitkisel yağ üretiminde hem de kokulu buketler yaparken kullanabileceğimiz geniş çeşitlilikte otlar yetiştirebilmeyi de isteriz.

Bahçenizi İç Mekâna Taşımak Bir arkadaşım bahçesini kışları içeri taşıdığını söylediğinde çok hoşuma gitmişti. Soğuk iklimli bir yerde yaşıyordu ve bitkilerinin soğuk kış aylarını çıkarmasının olasılığı yoktu. Bulduğu pratik çözüm, bitkileri saksılara ekmek ve soğuklar çok sertleştiğinde içeri almaktı.

Dışarıda olduğu kadar iç mekânlardaki bitkilerden de hoşlanırım. Evimizde hem estetik nedenlerle “hem feng shui için pek çok saksı bitkisi var. Ayrıca yılın büyük bölümünde evimizde taze çiçekler de olur. Taze çiçekler çekicidir, ortama koku ve rank katar ama ölmeye başladıkları zaman atılmaları gerekir. Ölü çiçekler negatif ya da shar Ch’i üretir. Kurumuş çiçekler de feng shui açısından kötüdür ama potpurilere bir ayrıcalık tanıdık. Bildiğiniz gibi feng shui, ‘su ve rüzgâr’ demektir ve kuru çiçeklerin suyu çekilmiştir. Saksı bitkileri ve taze çiçekler bahçemizi içeri taşımanın en bilinen yollarıdır. Bir limonluğunuz varsa tüm bahçenizi içeri taşıyabilirsiniz elbette, ama pek azımız bunu yapacak durumdayızdır.

Bir baharat bahçesine sahip olmadan önce mutfak penceremizin içinde baharat yetiştirdik, küçüktü ama hem çekiciydi hem de mutfağımıza pek çok taze ot sağlıyordu.

îlk evimiz bir apartman dairesiydi. Bahçemiz de bir pencere önü saksısıydı doğal olarak. Boyuna karşın bize çok zevk verirdi. Çiçeklerimizin renkli yerleşimi hem Ch’i yaratır hem de küçük evimize neşe getirirdi. Ne zaman o günleri düşünsem, küçük pencere içi bahçemiz aklıma gelir. Bu konutaki fikirleri uygulamanız için illa bir bahçenizin olması gerekmez.

Kaynak : www.dekorasyonadresi.com

cimcit-2


Bu bir tanıtım yazısıdır.

 


Facebook üzerinden takip et!
Buradasınız: Ana Sayfa