Alternatif Site Adreslerimiz:

Makale

İnegöl Mobilya'dan Feng Shui İle Dekorasyon

Sponsorlu Bağlantılar

 

Negatif Yönler

Negatif yönler de bir evin içinde bahçede olduğundan daha önemlidir. Ancak bütünlük gözettiğim için bu bölüme alıyorum. Negatif yönler çöp bidonlarını koymak, çamaşırları asmak gibi işler için kullanılsa iyi olur. Dışarıda konuk ağırlamaya uygun yönler değillerdir, ayrıca odun kesmek gibi tehlikeli işler de bu alanlarda yapılmamalıdır. Ölüm: Bu yön geleneksel olarak tüm yönlerin en kötüsü kabul edilir. Kazalara, hastalık ve başka talihsizliklere bağlıdır. Çinliler bu yöne ‘tam felaket’ anlamına gelen Chueh Ming adını verirler.

Felaket: Bu yön kavgalara, tartışmalar ve yasal sorunlara bağlıdır. Bahçenizin bu bölümünde arkadaşlarınızı ağırlamayın! Altı Shar: Burası sürüncemede kalan işleri, kaybı ve skandalları simgeler. Beş Hayalet: Bu alansa ateş, hırsızlık ve maddi sorunlar anlamına gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

İyi bir etki bırakmak istediğinizde ya da sizin için önemi olan bir şey yaparken, sizin için olumlu olan yönlerden birine bakmanız gerekir. Örneğin önemli bir kimseyi bahçenizde ağırlıyor olabilirsiniz. Bu durumda olumlu yönlerinizden birine bakan bir koltuğa oturun.

Olumlu yönünüzü belirlemek kolay bir iş neyse ki. Araziniz Doğunun Dört Evi grubundansa; kuzey, güney, doğu ve güneydoğu sizin pozitif yönlerinizdir. Araziniz Batının Dört Evi grubuna dahilse; batı, güneybatı, kuzeydoğu ve kuzeybatı sizin için olumlu yönlerdir.

Her yönü güçlendirecek doğru renkte bitkileri ekmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak pozitif yönlerinizin gücünü artıracak ve öbür yönlerin olumsuz etkilerini yumuşatacaktır. Renk ve kokuları gelecek bölümde derinlemesine inceleyeceğiz.

Dere kıyısında bir yer biliyorum, her yanı yabani kekik sarmış; Sarı çiçekler fışkırmış aradan; menekşe başını sallıyor; Buram buram hanımeli üstlerine örtüsünü germiş; Nereye baksan, güzelim misk gülleri, yaban gülleri. Geceleri biraz burda uyur Titania. Gönlünce dans eder eğlenir, sonra bu çiçeklerde dinlenir.

Bir Yaz Gecesi Rüyası

Bitkilerin çevremizi etkilemekte en göze batan araçları koku ve renkleridir. Bitkiler ve kokular feng shui çözümlemeleri ve sihirleri olarak da kullanılırlar.

Değişik renklerin üzerimizde bıraktıkları etkiler büyüleyicidir ve bu konu davranış biçimleri hakkında çalışmalar yapan psikologlarca. giderek daha sık gündeme getirilmektedir. Örneğin kırmızı kan basıncınızı artırırken, mavi azaltır. Gıda işiyle uğraşanlar turuncunun acıktırdığını ve insanların daha hızlı yemek yemesine neden olduğunu uzun süredir biliyorlar. Sıcak renkler heyecan verici duyguları harekete geçirirken daha soğuk renkler gevşetir ve huzur verir. Giysilerimiz için seçtiğimiz renkler başkalarının bizi nasıl algıladığını etkiler. 

Kokular da aynı biçimde duygularımızı etkiler. Farklı kokular geçmişe ait anılarımızı kolayca canlandırabilir. Bahçemizi doğru yere doğru bitkileri ekerek kolayca canlandırabiliriz. Renkler bahçenin her bölümüyle ilgili pusula yönlerince belirlenir. Geçen bölümde her yönü ilgilendiren temel renklerden söz ettik. İşte yine aynı konu, ama bu kez daha ayrıntılı ele alacağız:

Doğu yönleri Chen trigramıyla bağlantılıdır ve renkleri kahverengi ya da yeşildir. Bahçenizin bu alanı sağlığınızla ilgilidir.

Güneydoğu yönleri Sun trigramına bağlı olup, renkleri kırmızı, yeşil, mavi ve mordur. Bahçenizin bu bölümü para ve bereketle ilgilidir. Güney yönleri Li trigramına bağlıdır ve renkleri kırmızı ve turuncudur. Bahçenizin bu bölümü kişisel gücünüz ve toplumdaki yerinizle ilintilidir.

Güneybatı yönleriyse K’un trigramına bağlı olup, renkleri pembe, kırmızı ve beyazdır. Bahçenizin bu bölümü aşk ve evlilik meselelerine ayrılmıştır. Batı Tui trigramına bağlı olup, renkleri beyaz ve gümüştür. Bahçenizin bu bölümü çocuklara, hayvanlara ve yaratıcılığa ayrılmıştır.

Kuzeybatı yönü Chien trigramına bağlıdır ve renkleri beyaz, gri, siyah ve leylak rengidir. Bu alan yolculuk, kılavuzlar ve size yardımcı olan öbür kişilerle ilintilidir. Kuzey yönleri Kan trigramına bağlı olup rengi su gibi berrak, mavi ve siyahtır. Bu alan kariyerinizle ilgilidir. Kuzeydoğuya gelince, Ken trigramına bağlıdır ve renkleri yeşil, mavi ve siyahtır. Bahçenizin bu alanı bilgi ve öğrenime ayrılmıştır.

Merkez sarı ve turuncu renklerine bağlıdır. Bu alansa ruhsallık ve barış ile ilintilidir. Bu yönler sahip olduğunuz her bahçeyi ilgilendirir. Örneğin tüm bahçenizin planı üzerine ya da bahçenizin farklı yanlarındaki farklı çiçek tarhları üzerine uygulayabilirsiniz. Gizli bir bahçeniz varsa, bu yönleri kullanarak kendi huzur ortamınız için doğru renkleri seçebilirsiniz.

Aynca konuyla ilgili renkten dekorasyon dan yararlanarak yaşamınızın herhangi bir alanında gelişme sağlayabilirsiniz. Örneğin ruhsal yönünüzü geliştirmek için bahçenizin merkezine sarı ya da turuncu çiçekli fulya ve nergisler ekebilirsiniz. Aynı biçimde daha fazla paranız olsun amacındaysanız, güneydoğu yönüne kırmızı, yeşil, mavi ve mor çiçekler ekmelisiniz. Ayrıca bahçenizin kariyer alanını, yani kuzeyini de canlandırmak iyi bir fikirdir.

Fenq Shui Açısından Beş Önemli Çiçek

Geleneksel olarak beş çiçek, feng shui açısından çok önemlidir, çünkü bu beş çiçek sahiplerini kutsar ve pek çok fayda sağlarlar. Bu beş çiçek şunlardır: Şakayık, kasımpatı, beyaz manolya, orkide ve nilüfer (lotüs) çiçeği.

Şakayık

Şakayıklar Moğolistan ve Sibirya kökenlidir ve beş çiçeğin en önemlisidir. Zenginlik ve şerefi temsil eder. Aynca aşkı simgeler.

En önemli beş feny shui çiçeği alttan başlayarak saat yönünde: beyaz manolya, şakayık, nilüfer, orkide, kasımpatı. ler. Çiçek açtığı zaman bu büyük servet demektir. Çin’de kimi zaman ‘yirmi gün çiçeği’ adını alır. Çünkü çiçekleri yaklaşık yirmi gün taze kalır. Üç şakayık yüz yirmi yıldan uzun yaşamakla ünlenmiştir.

Şakayık bahçenizin güneybatısına dikilirse, ilişkinize yardımcı olur. Çin’de iç mekânda şakayıkların olması ailenin evlilik çağında kızlarının olduğunu gösterir.

Kasımpatı

Kasımpatılar Çin kökenli olup gülme ve mutluluğu temsil eder. Çin evlerinde genellikle kasımpatı bulunur ve rahatı, mutlulığu, keyifli bir yaşamı simgeler. Aynca güçlü karakter ve asaletle de bağlantılıdırlar.

Beyaz Manolya Ve Orkide

Beyaz manolya ve orkideler zevkli olmayı ve dişiliği simgeler. Çin’de beyaz manolyalar saflık ve gerçek anlamına da gelir. Çinliler ayrıca çiçeğin kabuğunu ve tomurcuklannı bitkisel ilaç yapımında kullanırlar.

banyo modelleri

Nilüfer (Lotus) Çiçeği

Budist ve Hindular nilüferi saflığı simgeleyen kutsal bir çiçek olarak kabul ederler. Budistlere göre nilüfer Buda’yı da simgeler çünkü Buda büyük bir nilüferin üzerinde oturur ve elinde küçük bir nilüfer tutar. Ayrıca Hint tannsı Vişnu su üzerinde duran dokuz altın nilüferin üzerinde resmedilir. Bahçenizde nilüfer saflık, huzur ve ruhsal gelişim anlamına gelir. Aynca yaratıcılığınızı da destekler.

Kaynak site : www.inegol-mobilya.net


Bu bir tanıtım yazısıdır.


Facebook üzerinden takip et!
Buradasınız: Ana Sayfa